Strona główna
25- lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 15, wrzesień 2021 08:49
- Urząd Miasta
9 września br w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy z okazji 25- lecia Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Uroczystość uświetnił koncert ”Pełnia dźwięku – muzyka w rozwoju słuchowym człowieka” w wykonaniu solistów i duetu z towarzyszeniem Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE oraz Kameralnego Zespołu Muzyki Północno-Wschodniej i Południowej PROFORMA.
Z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu od kilku lat rozwijany jest innowacyjny program terapii poprzez muzykę skierowany do pacjentów z implantami słuchowymi. Dzięki niemu wielu z nich nie tylko mogło wrócić do normalnego życia, ale także realizować muzyczne pasje.
Bohaterami koncertu byli właśnie oni – pacjenci – laureaci niemal wszystkich edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.
W wydarzeniu wziął udział Burmistrz Miasta Jarosław Siekierko, który wręczył prof. dr hab.med. Henrykowi Skarżyńskiemu – dyrektorowi Instytutu symboliczny grawerton z podziękowaniem za nowatorską pomoc pacjentom w przywracaniu słuchu, za możliwość dostępu do diagnostyki, terapii i leczenia, wykorzystującej nowoczesne technologie nie tylko w kraju ale i świecie oraz za działania, które przyczyniają się do promocji naszego Państwa.
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest wiodącym w Polsce instytutem badawczym oraz wysoko wyspecjalizowanym szpitalem zapewniającym kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania.
Profesor Henryk Skarżyński pochodzący z Rosochatego Kościelnego (powiat wysokomazowiecki) jest światowej sławy otochirurgiem i specjalistą z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe, pniowe, ucha środkowego. W 2002 r. opracował po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w 2004 r. zoperował pierwsze w świecie dziecko. Metoda ta uważana za polską specjalność jako „metoda Skarżyńskiego”, do której opracował nową elektrodę i procedurę kliniczną, została wdrożona w 9 światowych ośrodkach. Ponadto wprowadził kilkadziesiąt nowych rozwiązań klinicznych co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie. Dzięki 2 dekadom Jego działań Polska znajduje się w światowej czołówce krajów, które realizują badania przesiewowe słuchu u dzieci. Profesor jest autorem i współautorem krajowych i zagranicznych publikacji naukowych. Prowadzi rozległą działalność edukacyjną dla studentów i lekarzy z kraju i z zagranicy. Osiągnięciem w działalności naukowej, klinicznej i dydaktycznej Profesora było przygotowanie koncepcji, wybudowanie i uruchomienie Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.