Odnawialne źródła energii
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 20, styczeń 2022 08:35
- Alicja Chmielewska
10.01.2022 r. studenci UTW wysłuchali wykładu na temat: „Odnawialne źródła energii OZE”, który wygłosiła p. Anna Gołaszewska – pracownica Urzędu Miasta Wysokie Mazowieckie.
Odnawialne źródła energii to zasoby naturalne, które pomimo stałego zużywania powstają na nowo, ponieważ procesy ich wytwarzania trwają krótko i istnieją nadal warunki, by zachodziły one w przyrodzie.
Do zasobów naturalnych należą wszystkie żywe składniki przyrody.
Odnawialne źródła energii to:
- biomasa (drewno, słoma, odchody zwierząt)
- energia wód
- energia wiatru
- energia geotermalna
- energia słoneczna
Zalety odnawialnych źródeł energii:
- Wykorzystują darmową i praktycznie nieskończoną, odnawialną energię ze słońca, wody, wiatru i skał.
- Pozwalają znacząco zmniejszyć rachunki za prąd czy wodę.
- Zapewniają stały jednostkowy koszt energii.
- Cechuję je wysoka wydajność , jeśli zestawić odnawialne źródła energii z tradycyjnymi paliwami.
- Są ekologiczne.
- Przynoszą korzyść nie tylko środowisku, lecz także zdrowiu domowników.
Instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła pracują automatycznie przez całą dobę, dzięki czemu oszczędzają czas domowników, podwyższają komfort użytkowania budynku.
- Zapewniają niezależność od dużych komercyjnych czy państwowych dostawców energii.
Niestety, kilka faktów może przemawiać również na niekorzyść OZE: Do podstawowych wad zaliczyć należy:
- Wysokie koszty początkowe, które wymagają inwestycji, koszty mogą przerosnąć niektórych inwestorów.
- Długi okres zwrotu kosztów poniesionych na inwestycję w odnawialne źródła energii. Należy liczyć się z tym, że nawet pomimo dofinansowania fotowoltaiki czy pomp ciepła, na realne oszczędności musimy poczekać, ponieważ przez pierwsze lata „spłacamy” naszą inwestycję.
- Odnawialne źródła energii są zależne nie tylko od lokalizacji, lecz także od kaprysów pogody.
Na koniec p. A. Gołaszewska odpowiadała na pytania słuchaczy związane z tematyką wykładu.
Relacja, Alicja Chmielewska
Zdjęcia, Zbigniew Kaczanowicz