Żubr król lasu, symbol ochrony przyrody
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 24, maj 2022 12:48
- Bożena Bucińska
16 maja 2022 r. gościem UTW w Wysokiem Mazowieckiem, prowadzącym wykład „Żubr król lasu, symbol ochrony przyrody” był Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Żednia mgr inż. Grzegorz Dworakowski. Spotkanie otworzyła prezes UTW Marianna Kaczanowicz. Przywitała wszystkich obecnych a także pokrótce przedstawiła prelegenta.
Mgr inż. Grzegorz Dworakowski wystąpienie rozpoczął od prezentacji Nadleśnictwa Żednia, które wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Podkreślił, iż nadleśnictwo, w którym pracuje, to w większości, cenne pod względem przyrodniczym, lasy Puszczy Knyszyńskiej – jednej z największych w Polsce, położonej zaledwie kilkanaście kilometrów od Białegostoku. Omówił zadania i projekty realizowane przez leśników.
Dalsza część wykładu poświęcona była żubrom, które są polskim symbolem ochrony przyrody. Studenci dowiedzieli się, że żubry żyją 20 do 25 lat w stadach, uważane są za gatunek typowo leśny. Następnie usłyszeliśmy o historii i aktualnej sytuacji gatunku. Sto lat temu żubry były na skraju wymarcia. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu ludzi, w tym naukowców, leśników oraz lekarzy weterynarii, udało się je uratować i dzisiaj ich liczebność z roku na rok systematycznie wzrasta. Na terenie Polski obecnie mamy 2429 żubrów z czego 207 sztuk żyje w hodowlach, reszta w stadach wolnościowych. Ochronę żubra w Polsce promuje z determinacją prof. dr hab. Wanda Olech – Piasecka.
Prelegent szczegółowo omówił akcję przesiedlenia żubrów z Puszczy Białowieskiej do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Knyszyńskiej do Nadleśnictwa Żednia. Podstawowym celem tych działań było rozszerzenie zasięgu występowania żubra w północno-wschodniej części kraju oraz zapewnienie mu właściwych warunków bytowania.
Po pytaniach i udzieleniu odpowiedzi, nastąpiły podziękowania i pożegnanie uczestników wykładu.
Relacja: Bożena Bucińska
Zdjęcia: Zbigniew Kaczanowicz